Карта на сайта Начало Актуални Новини Национална седмица на четенето 22.10 – 26.10. 2018
Национална седмица на четенето 22.10 – 26.10. 2018 Печат Е-поща
Вторник, 30 Октомври 2018г. 05:33ч.

Уважаеми ученици и учители,

На 26 октомври приключи Националната седмица на четенето, организирана от Министерството на образованието и науката. Благодарим на всички, които бяха отзивчиви и съпричастни и се включиха като участници или като зрители в проведените в училищната библиотека срещи, в анкетите, в размяната на книги и в написването на любими цитати на флипчарта във фоайето на гимназията. Благодарим за приятната атмосфера, създадена от одухотвореното четящо общество, благодарим за споделянето и отдадеността.

На две от събитията, свързани с четенето на откъси от литературни текстове, като гости при нас бяха началникът на РУО-Габрово г-н Георги Маринов, управителят на книжарница “Хеликон” г-н Цветомир Цанков и журналистката Вела Лазарова.

Благодарим и на НМО – Габрово, за любезно предоставените ни редки образци на старопечатни издания – книги на Юрий Венелин и Петко Рачев Славейков, първото издание на романа на Иван Вазов „Под игото” и списание „Любословие“.

В проведената анкета, свързана с четенето на книги, участваха 285 ученици. 60 от тях са посочили, че четат всеки ден, 187 четат понякога, а 28 са посочили, че не четат изобщо. 76% предпочитат книги от чужди автори, 10% - от български автори, а 14% четат книги и от български, и от чужди автори. 76% от четящите предпочитат книги в хартиен вариант, 23%  предпочитат електронни книги, а 1% ползват и двата варианта.

В анкетата учениците трябваше да довършат изречението:„Обичам да чета, защото...“. Ето и най-интересните отговори:

Книгите ни отвеждат на вълшебно приключение.

Книгите ми дават много знания, развиват способността ми да общувам с хората.

Обогатявам си речника и мога да науча много неща за вътрешния свят на човека.

Доставя ми удоволствие.

Пренасям се в друг свят.

Отворена врата към света.

Намирам себе си и създавам собствени образи.

Когато започнах да чета, нямах смартфон като другите деца. Книгите ме пренасяха в други светове. По-късно ми купиха смартфон, но установих, че четенето не може да се замени с нищо друго.

Обичам да съпреживявам различни истории.

От книгите научавам много истини за живота.

Книгите прогонват скуката, обогатяват и забавляват.

В книгите можем да намерим отговори на много въпроси.

Пренасям се в един вълшебен свят и изживявам невъзможни приключения.

Има интересни истории, които те отдалечават от реалния живот и ти помагат да забравиш проблемите. Книгите разширяват и обогатяват нашия мироглед.

Книгата те кара да мечтаеш.

Книгите са мост между автор и читател.

Облагородяват речта.

Въображението става капка реалност.

Четенето оставя „белег“ в ума.

Обичам чувството, което изпитвам, когато се запознавам със света на книгата.

Пренасям се в неповторим и уникален свят на въображението, в който всичко е възможно.

Забравям за грижите и трудностите, които имам. Чувствам се по-свободен и времето престава да ме интересува.

Книгите са скъпоценни. Вдъхновяват, спасяват.

Уважаеми ученици, желаем ви още много вълнуващи и интересни приключения с книгите – най-великото от всички чудеса. Те ни отварят врата към по-добрия свят и провокират у нас стремеж да го превърнем в реалност.

В навечерието на святия празник Деня на народните будители нека с почит да си припомним имената на онези пазители на знанието и духовността, които градят нашето самочувствие като българи.

Надя Николова