Карта на сайта Начало Постижения Постижения 2011/2012 Националната олимпиада по химия 2012
Националната олимпиада по химия 2012 Печат Е-поща

Димитър Шандурков завоюва първо място на Националната олимпиада по химия

На 24 и 25 март 2012 г. в гр.Варна се проведе Националният кръг на 44-та олимпиада по химия и опазване на околната среда. Димитър Николаев Шандурков от 10 „а” клас  завоюва  първо място в трета възрастова група  след изключително оспорвана борба с най - добрите ученици от страната и бе удостоен с медал за първото място и грамота за своя успех. Участниците в олимпиадата се състезаваха в два кръга - теоретичен и експериментален, като решаваха изчислителни, логически и практически задачи. Димитър победи  с отличните си химични познания, съчетани с математическа логика и остър ум.
    Той споделя: «Изключително радостен съм от това ,че успях да се класирам на първо място, преодолявайки силната конкуренция на учениците от Националната природоматематическа гимназия в София и другите гимназии в страната. В теоретичния кръг беше моята сила, тъй като математическата ми подготовка се оказа предимство при решаването на сложните изчислителни задачи. От малък проявявам интерес към природните науки. От  5 клас уча в ПМГ , а от 8 съм в профил ”Математика”. Всяка година участвам на олимпиадите по химия и опазване на околната среда. В 7 и 9 клас се класирах на първо място в областните кръгове, а миналата година участвах и в  Националния кръг , където достигнах пето място. Интересът ми към химията е траен, занимавам се допълнително вкъщи, като чета специализирана литература, имам собствена минилаборатория. В бъдеще смятам да продължавам със заниманията си по химия и да се ориентирам към професия в тази област.”
    Успехите на Димитър се дължат на неговата упоритост, трудолюбие, отличната му подготвеност по химия, всеотдайността на неговата учителка Даниела Цонева, както и на допълнителните часове по предмета в групата, организирана по проект „С грижа за всеки ученик”, по който работи гимназията.