






В периода 14 - 16 април 2025 година в Габрово в зала „Възраждане“ се проведе трети регионален форум по Национална програма на МОН „Иновации в действие“ на тема: „Мрежи за напредък от идеи към иновации“.

Домакин на форума бяха Регионално управление на образованието - Габрово и ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово. Форумът събра над 200 участници от 40 училища от областите Габрово, Велико Търново, Русе, Разград, Силистра, Благоевград, Варна. Участват и Технически университет — Габрово, Тракийски университет - Стара Загора.

С разнообразни доклади, презентации и споделяне на добри практики, те представят, както собствените си професионални постижения и опит, така и на институциите, които представляват. Представени са 25 иновативни проекти от: 1 начално училище, 10 основни училища, 5 средни училища. 4 професионални гимназии, 2 профилирани гимназии и 2 висши учебни заведения.

Споделените иновации са в направления - дигитални компетентности, смарт училище, креативно мислене, емоционални и комуникативни умения, бинарни и мултидисциплинарни уроци, методи за STEM обучение, наука на сцената, проектно - базирано обучение за ученици в XXI век, атрактивни подходи в процеса на обучение, иновативно свободно пространство. Споделени са практики по - Дигитални науки, Софтуерни науки, Програмиране и Роботика. Представители на Техническият университет - Габрово, Тракийски университет - Стара Загора и НЦПКПС споделиха своя опит в прилагането на иновации като естествено продължение на процеса за развиване на култура за използване на ефективни подходи в обучението и приемственост между средно и висше образование. Част от форума бе обучение за „Социално - психологическа подкрепа в училищата по време на кризи“, в което се представя социално - психологическа подкрепа в училищата по време на кризи и други критични ситуации, застрашаващи живота и здравето на учениците и персонала в училище.

Проведените дискусии се оказаха ефективни за участниците с възможност за мултиплициране и споделяне на иновативни идеи, а форумът чудесно място за изграждане на мрежа от връзки и обмен на информация между училищата на пет области на Северен Централен район, с което се постигнаха целите на Националната програма на МОН.
Протокол с резултатите от състезанието - ЛИНК
Задачи от състезанието - ЛИНК
Учениците записани за участие в Пролетното математическо състезание трябва да се явят в 08:30ч. на 29.03.2025 г. в сградата на ПМГ "Акад. Иван Гюзелев".
Учениците желаещи да участват в състезанието, следва да подадат Заявление за участие в състезанието и Декларация за съгласие за публикуване на резултатите на ученика и личните му данни.
Заявление за участие и декларация за информирано съгласие за публикуване на резултатите в Пролетно математическо състезание за ученици от IV клас се подават в срок до 21.03.2025 г. в училището, в което се обучава ученика/чката или в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ на ел. адрес: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Доверете се на училището което ще ви даде посока за бъдещо развитие!
В Деня на народните будители с почетния знак на град Габрово бе удостоен директорът на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ Цветана Кюмюрджиева. Отличието бележи приноса на г-жа Кюмюрджиева за развитието на гимназията като иновативна и достойна институция, представяща града на високо ниво.
Наградата е доказателство за професионализма, старанието, идейния подход и неизчерпаемата енергия, положени в името на гимназията, заемаща място сред първите училища в страната.
Изключително горди сме, че нашият зрелостник Ясен Пенчев, единствен от Габрово, получи почетното отличие на Министерството на образованието и науката "Национална диплома". Отличието се присъжда всяка година на зрелостници с отличен (6,00) успех по всички учебни предмети, вписани в дипломата за средно образование, държавните зрелостни изпити, както и за изявени способности в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта.
Церемонията по връчване на дипломите се проведе в Националния археологически институт към БАН.

По повод Световния ден на сърцето - 29 септември, учениците от 8г клас, паралелка Природни науки, имаха интересен събеседник в часа на класа. Техен гост беше д-р Георги Чакалов, завеждащ отделение по анестезия и интензивно лечение в габровската МБАЛ "Д-р Тота Венкова". Бъдещите медицински специалисти научиха нови и интересни неща за човешкото сърце и превенцията на сърдечно-съдовите заболявания.

Лятото си тръгва, ваканцията се превръща в топъл, мил спомен и идва време безгрижието да излезе във ваканция. Наближава първият учебен ден, който всички тайно очакваме, за да видим стари приятели, да открием нови и да продължим по избрания път.
За някои той ще е с ново начало и вълненията там вероятно са най-бурни.
Ръководството на училището кани всички нетърпеливи осмокласници на 13.09.2024 г. (петък) от 10:30 ч. да прекрачат прага на ПМГ „Академик Иван Гюзелев“ и да влязат в новия си дом, за да усетят атмосферата на една прекрасна за смелите учебна среда, в която ще има много сбъднати мечти. Не бъдете фаталисти, черни котки в ПМГ няма!
А сега към всички! Тържественото откриване на учебната 2024-2025 година ще се състои на 16.09.2024 г. от 09:30 ч. в двора на училището. Каним учениците и гостите да присъстват на ритуала. Нека има много цветя и настроение за силен старт! Дрескодът е бели ризи и блузи, черни поли и панталони и задължително усмивки. Нека гордо носим и знака на ПМГ (без новопостъпилите ученици).
Очакваме ви!

В навечерието на 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, училището ни отново има повод за гордост. Сърдечно поздравяваме Велина Коева, която беше отличена на официална церемоня, проведена на 14.04.2024г. в Ритуалната зала на Община Габрово. Нейното признание е не просто личен успех, но и потвърждение за високото качество на образованието, което Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ предлага. Отличията са резултат от усърдната работа на г жа Коева , иновативните методи на преподаване и непоколебимата ѝ отдаденост към образователния процес. Събитието се организира от Синдиката на българските учители - Габрово, като заключителна част от общинския етап на Националния конкурс „Учител на годината“. В направление „ПРИРОДО-МАТЕМАТИЧЕСКО” г-жа Велина Коева – старши учител по математика в ПМГ „Акад.Иван Гюзелев“ , бе удостоена с ПЪРВА НАГРАДА.
В категория „Млад учител“, Ванеса Пенева, преподавател по български език и литература, бе отличена и номинирана за нейния принос към обогатяването на културните и езикови знания на учениците, превръщайки учебния процес в пътешествие из богатството на българския език. Пожелаваме на г-жа Коева и г-жа Пенева да продължават със същия плам да изпълняват своята мисия – да дават знания, възпитават качества и добродетели в младите хора. Бъдете светъл пример за тях, бъдете тяхната опора, техни възпитатели, но и приятели.

Страница 6 от 10
![]() |
![]() |
||
| Практични финанси | Сертификационен център | LightSorce |
Адрес: ул. Елин Пелин №2 5300 Габрово, България
Телефон, факс: +359 (0)66 / 808 246
Email: info-700116@edu.mon.bg